Wyspa muzeów

Północna część wyspy Spreeinsel na rzece Szprewie w samym centrum Berlina jest określana mianem wyspy muzeów. Wyspa muzeów w Berlinie to kompleks obejmujący Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum. Wyspa w 1999 roku została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Muzeum im. Bodego

Neobarokowy budynek wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. Zbiory Muzeum im. Bodego to kolekcja malarstwa renesansu i baroku – Donatello, Verrocchio czy Bernini, kolekcja rzeźb z kości słoniowej z XVII i XVIII wieku, kolekcja sztuki bizantyjskiej oraz dział numizmatyczny ze zbiorami monet od VII wieku p.n.e. do XX wieku.

Muzeum Pergamońskie

Jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie – Muzeum Pergamońskie – zawiera zbiory Sztuki Starożytnej, Azji Przedniej oraz Sztuki Islamskiej. Najsłynniejsze eksponaty Muzeum Pergamońskiego to Wielki Ołtarz Zeusa inaczej zwany ołtarzem pergamońskim oraz babilońska Brama Isztar. Inne słynne eksponaty to Fasada sali tronowej Nabuchodonozora II, Fasada pałacu Mszatta, Pokój z Aleppo, Mihrab z Kaszanu, Kopuła z Alhambry oraz liczne konstrukcje architektoniczne, rzeźby greckie i rzymskie.

Nowe Muzeum

Budynek Nowego Muzeum całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej został odbudowany po zjednoczeniu Niemiec. Inauguracja odbudowanego Nowego Muzeum została dokonała w 2009 roku. Nowe Muzeum na berlińskiej wyspie muzeów zawiera eksponaty sztuki egipskiej oraz liczne zbiory archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnego średniowiecza. Najsłynniejszy eksponat Nowego Muzeum to popiersie egipskiej królowej Nefretete z 1340 roku p.n.e.

Stara Galeria Narodowa

Budynek Starej Galerii Narodowej w Berlinie został wybudowany na wzór greckiej świątyni w porządku korynckim. Wewnątrz znajdziemy zbiory XIX-wiecznego malarstwa i rzeźby. Zbiory mieszczą się na trzech piętrach. Na pierwszy piętrze znajdują się rzeźby klasycystyczne oraz dzieła tworzone pod wpływem naturalizmu i Jugendstilu. Na drugim piętrze znajdziemy niemiecki realizm i impresjonizm. Natomiast na ostatnim – trzecim piętrze – zobaczymy dzieła romantyzmu i klasycyzmu pochodzące z I połowy XIX wieku.

Stare Muzeum

Stare Muzeum na wyspie Muzeów w Berlinie udostępnia zbiory sztuki antycznej. Na pierwszy piętrze zobaczyć możemy zbiory rzeźb greckich, etruskich i rzymskich. Natomiast na piętrze znajdują się zbiory sztuki staroegipskiej.

Ważne!

  • Wspólny bilet do wszystkich muzeów jest dużo tańszy niż do każdego z osobna.
  • Na zwiedzanie całej Wyspy Muzeów najlepiej przeznaczyć cały dzień.
  • Na Wyspę Muzeów najłatwiej się dostać autobusem 100. Na wyspie nie ma stacji metra, ale nieopodal zatrzymuje się S1S5S7U6U2U25 na Friedrichstraße lub S5 i S7 na Heckescher Markt

Przydatne linki:

Adres

Wyspa muzeów
Am Lustgarten 1
10117 Berlin