Berlin Travel : Reichstag, Bundestag : Berlin w 2 dni

Reichstag – siedziba niemieckiego parlamentu (Bundestag) – powstał w końcu XIX wieku. Jednak obecny wygląd zyskał w latach 90 XX wieku. Śmiali architekci zdecydowali się na dobudowanie nowoczesnej szklanej kopuły z tarasem widokowym oraz restauracją. Kopułę pokrywa 3tyś m2 szkła a najwyższy punkt kopuły Reichstagu znajduje się na wysokości 47m. Kopuła Reichstagu jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Berlinie. Odwiedza ją około 7tyś turystów dziennie. Zwiedzanie kopuły Reichstagu jest darmowe, aczkolwiek trzeba się wcześniej zarejestrować przez internet (Rejestracja na zwiedzanie kopuły Reichstagu), podać dane zwiedzających – imię i nazwisko, datę urodzenia oraz wybrać datę i godzinę zwiedzania spośród dostępnych. Na początku zwiedzania dostaniemy audio przewodniki w wybranym języku: niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, polskim, rosyjskim, tureckim lub holenderskim. Możliwe są również wycieczki z przewodnikiem w różnych językach.

Ważne informacje o: Reichstag (Bundestag) !

  • Aby zwiedzić kopułę Reichstagu trzeba się zarejestrować wcześniej przez internet
  • Można się zarejestrować na miejscu, aczkolwiek są zwykle długie kolejki i nie koniecznie uda się zarejestrować na ten sam dzień
  • Zanim wejdziemy do wewnątrz musimy przejść kontrolę bezpieczeństwa jak na lotnisku. Scyzoryki, sztućce i inne niebezpieczne rzeczy są brane do depozytu i oddawane przy wyjściu.
  • Na miejsce trzeba przybyć przynajmniej 15 minut przed zwiedzaniem, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa (jak na lotnisku).
  • Na zwiedzanie wchodzimy od zachodniego portalu od ulicy Scheidemannstraße
  • Do budynku Reichstagu najłatwiej się dostać busem 100 lub metrem U55

Przydatne linki:

Adres:

Reichstag (Bundestag)
Platz der Republik 1
11011 Berlin