Berlin Travel : Katedra Berlińska : 2 dni w Berlinie

W Berlinie jest wiele miejsc wartych odwiedzenia, a jednym z nich jest Katedra Berlińska, znana również jako Berliner Dom. Uważana jest ona za jeden z symboli stolicy Niemiec i cieszy się wśród turystów wielką popularnością.

Kilka słów o Katedrze Berlińskiej

Katedra Berlińska powstała na początku XX wieku, co dla wielu osób może być pewnym zaskoczeniem, gdyż styl budowli sugeruje na późny renesans. Ewangelicka katedra Berlińska w obecnym kształcie w stylu późnego, włoskiego renesansu została wybudowana w latach 1894-1905 w miejscu starej, mniejszej katedry w stylu barokowym. Widoczna z oddali kopuła o średnicy 33 metrów nawiązuje do innych świątyń: Bazyliki Św. Piotra w Rzymie czy Katedry Św. Pawła w Londynie. Katedra Berlińska jest jedną z największych Katedr, jakie znajdują się w Berlinie. Rozmiary owej Katedry (budowla ma 114 metrów długości, 73 metry szerokości oraz 113 metrów wysokości) sprawiają, że może ona pomieścić w środku nawet 1500 ludzi. Dzięki temu Katedra Berlińska stanowi idealne miejsce dla organizowania ważnych imprez państwowych, ale również jest istotnym miejscem dla społeczeństwa Berlina, które może gromadzić się w niej w wielu ważnych dla nich momentach. Odprawiane są w niej nabożeństwa ekumeniczne z okazji świąt państwowych lub ważnych momentów dla kraju.

Historia Katedry Berlińskiej

Zanim Katedra Berlińska została wybudowana, jej miejsce zajmowała inna katedra, której historia sięga nawet XV wieku. Ową katedrą była Kaplica Erasmusa, która przez wielu władców była uznawana za coś zbyt mało okazałego na to, aby móc pełnić funkcję reprezentatywna dla Berlina. Postanowiono wybudować taką katedrę, która będzie zachwycała wszystkich swoim rozmachem i pięknem. W taki właśnie sposób podjęto próby stworzenia Katedry Berlińskiej. Jej budowa rozpoczęła się w 1894 roku, a zakończyła w 1905 roku. Za projekt budowli odpowiedzialny był Julius Carl Raschdorff, będący jednym z czołowych niemieckich architektów w II poł. XIX wieku. Katedra Berlińska ma za sobą kilka gorszych chwil. Jedną z nich była II wojna światowa, która nie oszczędziła tego budynku. Została ona bowiem uszkodzona przez alianckie naloty. Dopiero w 1975 roku rozpoczęto odbudowę budynku.

Projekt budowli

Początkowo projekt budowli miał zostać wykonany przez Friedricha Augusta Stülera. We wstępnych planach katedra miała mieć dwie wieże, trzy wały, a swoim stylem miała nawiązywać do budowli włoskich. Głównym powodem, dla którego ów plan nie został finalnie zrealizowany, był brak wystarczającej ilości funduszy. Postanowiono zatem rozebrać wszystko to, co do tego czasu udało się zbudować, a na jej miejsce wybudować Katedrę, którą można podziwiać obecnie. Jedną z osób, która miała swój udział w tym, jak wygląda obecnie Katedra Berlińska, był Wilhelm II, który chciał, aby w nowej Katedrze umieścić m.in. ołtarz ze starej Katedry.

Katedra Berlińska w środku

Zwiedzanie Katedry Berlińskiej w środku wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiedniej opłaty. Szybko można zauważyć, że eksponaty, znajdujące się w środku są starsze, niż sugeruje termin budowy Katedry. Wpływ na to miał Wilhelm II, który w dużym stopniu zaangażował się w to, co znajduje się w środku budynku. Ołtarz to nie jedyny element, który został zachowany ze starego kościoła. W Katedrze znajdują się ponadto złote figurki, przedstawiające apostołów, imponujące organy, a także grobowce możnowładców.  

Ważne informacje o: Katedra Berlińska !

Poniżej znajduje się kilka dodatkowych informacji o Katedrze Berlińskiej:

  • Widok z kopuły Katedry jest jednym z najciekawszych w Berlinie. Do góry prowadzi 270 schodów.
  • turyści mogą skorzystać z przewodnika audio, który jest dostępny w języku niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, włoskim oraz francuskim. Jego koszt wynosi 4 euro.
  • w Katedrze Berlińskiej organizowane są wycieczki tematyczne.
  • Katedrę Berlińska można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 20:00, a także w niedzielę oraz święta w godzinach od 12:00 do 20:00. Należy jednak wiedzieć, że w okresie zimowym Katedra jest zamykana już o godzinie 19:00.
  • cena za zwiedzenie Katedry Berlińskiej wynosi za bilet normalny – 7 EUR, bilet ulgowy – 5 EUR.
  • Do Katedry Berlińskiej najłatwiej się dostać autobusem 100. Na wyspie nie ma stacji metra, ale nieopodal zatrzymuje się S1S5S7U6U2U25 na Friedrichstraße lub S5 i S7 na Heckescher Markt

Przydatne linki:

Adres:

Katedra Berlińska
Am Lustgarten
10178 Berlin