Brama Brandenburska jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście Berlin. Wybudowana pod koniec XVIII wieku a zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Wysoka na 26 m, szeroka na 65,5 m i głęboka na 11 m jest obecnie symbolem Pokoju i Wolności. Zobaczenie bramy brandenburskiej to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego turysty.
Ciekawostki o Bramie Brandenburskiej!
- W okresie panowania Królestwa Prus, były dostępne trzy środkowe przejścia. Nie były jednak dostępne dla wszystkich. Korzystała z nich jedynie rodzina królewska oraz urzędnicy osadzeni na wysokich stanowiskach. Zwyczajni obywatele mieli możliwość przechodzenia jedynie dwoma skrajnymi pasażami.
- W momencie kiedy Berlin przechodził podział na Wschodni i Zachodni, przejście przez bramę było zamknięte. Mur Berliński otaczał budowlę z obu stron.
- W 1963 r. John F. Kennedy stanął pod Bramą. W tym czasie Sowieci rozwiesili po swojej stronie wielkie czerwone materiałowe płachty. Celem tego przedsięwzięcia było ukrycie przed prezydentem Berlina Wschodniego. Na przełomie lat 1945-1957 na maszcie nieustannie wisiała flaga Związku Radzieckiego, następnie została ona zastąpiona flagą NRD. W 1989 r. ostatecznie usunięto maszt.
- W 2009 r. odbyła się 20 rocznica upadku Muru Berlińskiego. Przy bramie miała miejsce niesamowita uroczystość. Przewrócono ponad 1000 wielkich kostek domina, które były symbolem drogi demokratycznych przemian zaistniałych w bloku wschodnim. Pierwszą z kostek pchnął Lech Wałęsa.
- Brama Brandenburska obecnie widnieje na niemieckich rewersach monet.
- Na przełomie lat 2000-2002 budowla ta została zamknięta, gdyż została objęta renowacją wartą 6 mln euro. Oficjalne otwarcie po odnowie zabytku odbyło się 3 października 2002. Był to rok, w którym obchodzono 15. rocznicę Zjednoczenia Niemiec.
- Obecnie brama jest zamknięta dla wszelkich pojazdów. Są jednak podejmowane dyskusje, czy nie warto by było za opłatą wydawać pozwolenia na przejazd w wyjątkowych i szczególnych okolicznościach takich jak np. przejazd limuzyny lub dorożki ślubnej.
Ważne informacje o: Brama Brandenburska!
- Pod bramę brandenburską najłatwiej się dostać busem 100, koleją S1,S2,S25 lub metrem U55.
Przydatne linki:
Adres:
Brama Brandenburska
Pariser Platz
10117 Berlin