1 dzień

Wszystkie poniżej zamieszczone mapy obrazują trasę do przejścia pieszo. Warto zacząć zwiedzanie od wczesnych godzin porannych. Pierwszym punktem będzie rejs tramwajem wodnym F10 po rzece Hawela. Dojeżdżamy koleją S1 lub S7 do stacji Wannsee. Stąd idziemy pieszo na przystań i płyniemy tramwajm wodnym tam i z powrotem.

Wracamy z powrotem na stację kolejową Wannsee i jedziemy S7 do Potsdam Hauptbahnhof. Tutaj wsiadamy w autobus 605 lub 695 i jedziemy na przystanek Potsdam, Campus Universität/Lindenallee. Znajdujemy się po stronie zachodniej parku i stąd mamy dosyć długi spacer przez Park Sanssouci

Po obejściu parku idziemy na przystanek autobusowy Potsdam, Platz der Einheit/West i wsiadamy w autobus 603, który zawiezie nas do Pałacu Cecilienhof na przystanek Potsdam, Schloss Cecilienhof.

Obchodzimy pałac, idziemy do browaru na lokalne piwo i wracamy autobusem 603 do Potsdam Hauptbahnhof (Autobus powrotny jedzie w tym samym kierunku w którym przyjechaliśmy). Wsiadamy w kolejkę S7 i jedziemy na berliński Dworzec kolejowy Hauptbahnhof.

Po obejrzeniu dworca (warto zobaczyć różne piętra) wsiadamy w S5S7 lub S75 i jedziemy na Warschauer Straße. Stąd idziemy pieszo w kierunku East Side Gallery.

Po drodze do East Side Gallery przy rzece będziemy widzieć bardzo ciekawy most Oberbaumbrücke.

Opcja: Po drugiej stronie mostu znajduje się bar serwujący prawdopodobnie najlepsze burgery w Berlinie – Burgermeister. Gdzie zjeść w Berlinie?

Na tym kończymy nasz pierwszy dzień zwiedzania Berlina i Poczdamu.